pirmdiena, 2012. gada 9. aprīlis

Biedru naudas regulāra maksāšana ir katras partijas finansiālais un politiskās neatkarības pamats

Balsstiesības partijas institūcijās jānopelna ar regulārām biedra naudas iemaksām un aktīvu darbu partijas institūcijās, tāpēc biedru finansiālā disciplīna cieši saistāma ar balsstiesībām.


Pārdomu iemesls bija ZRP 31.03.2012 Kopsapulces "kvoruma noraušana", kas neļāva izdarīt nepieciešamos labojumus ZRP Statūtos. Faktiski 69 biedru skaitliskajam iztrūkumam līdz kvoruma sasniegšanai nevajadzēja paralizēt 471 partijas biedra Kopsapulces darbu ("Uz Zatlera reformu partijas (ZRP) kopsapulci šodien Rīgas Kongresu namā bija ieradies 471 biedrs, tas ir, par 69 biedriem mazāk, nekā ..."). Statūtos ir jāiestrādā normas, kas novērš pašos pamatos šāda veida manipulācijas (vai pat šantāžas) iespējas destruktīvi ietekmēt Kopsapulces darbu, pat "noraujot" to. Zemāk daži priekšlikumi par ZRP "biedra institūtu" - tiesisko normu kopumu, kas regulē sabiedriskās attiecības starp biedru un partiju, starp biedra naudas maksāšanu un biedra balsstiesībām.

Aplūkosim partijas biedrus, kas no formālā viedokļa tik pat kā neatšķiras – iestājušies partijā atbilstoši Statūtiem, kā vieni, tā otri atbalsta partijas programmu, aktīvi piedalās partijas pasākumos, etc. Taču vieni biedra naudu maksā regulāri, bet otri epizodiski – kā pagadās, kad izdodas noķert pie rokas. Galu galā biedra naudas tikai daļēja vai epizodiska maksāšana, nemaz nerunājot par ilglaicīgu nemaksāšanu, pakļauj partijas darbu milzīgam riskam - atkarībai no lielajiem ziedotājiem. Prakse rāda, ka biedra naudas nemaksāšana noved pie dubultstandartiem un partijas principu un politisko uzstādījumu izplēnēšanas (atmiekšķēšanās), kas beigu beigās noved pie partijas morālā pagrimuma un tās likvidācijas. Ļoti svarīgi ir partijas finansiālo pamatu balstīt uz partijas biedru biedra naudas iemaksām, tādējādi saglabājot partijas finansiālo neatkarību.

Viegli saprotams, ka politiskās partijas finansiālais pamats galvenokārt jāveido uz partijas biedru biedra naudas iemaksām. Partijas politiskā neatkarība būs apdraudēta, ja tā mēģinās savu darbību balstīt uz lielajiem ziedotājiem, kas daudzkārt pārsniedz biedra naudas ikgadējos apmērus. Politisko partiju kopīga problēma ir partijas biedru nedisciplinētība, kas var dažādi izpausties pēc atšķirīgiem rādītājiem. Tomēr kā svarīgākais no rādītajiem ir minama regulāra biedra naudas maksāšana. Šajā sakarā ļoti svarīgi biedrus iedalīt pēc attieksmes pret minēto rādītāju, kādā apjomā un cik regulāri tiek maksāta biedra nauda. Balsstiesības partijas institūcijās jānopelna ar regulārām biedra naudas iemaksām un aktīvu darbu partijas institūcijās, tāpēc biedru finansiālā disciplīna cieši saistāma ar balsstiesībām.

Tā pakāpeniski nonākam pie slēdziena, ka ir pamatoti biedrus iedalīt aktīvajos, ar iniciatīvu apveltītajos un finansiāli disciplinētajos, kas aktīvi piedalās partijas darbā, pārstāv to dažādās institūcijās, bet, pats galvenais, regulāri maksā partijas biedra naudu. Šiem biedriem ir visas Statūtos paredzētās tiesības, no kurām pašas galvenās ir balsstiesības. Biedri ar balsstiesībām (ABT-biedri, ABT kategorijas biedri) bauda pilnas aktīvās un pasīvās vēlēšanu tiesības, proti, ABT-biedri ir tiesīgi piedalīties visu līmeņu partijas institūciju ievēlēšanā (aktīvās vēlēšanu tiesības), kā arī pašiem tikt ievēlētiem šajās institūcijās (pasīvās vēlēšanu tiesības). Nepieciešamais biedru skaits kvorumam būtu aprēķināms tikai no ABT-biedriem (ABT=Ar BalssTiesībām).

Partijas biedri, kuru finansiālā disciplīna ir neapmierinoša, proti, kuri nav nokārtojuši biedra naudas iemaksas noteiktajā minimālajā apmērā par iepriekšējo atskaites periodu (kalendārais gads vai 12 mēnešu atskaites periods No-Līdz datumiem), zaudē savas balsstiesības. Šādi biedri būtu iedalāmi BBT-biedru kategorijā (BBT=Bez BalssTiesībām). Noteikt, kurš ir aktīvs vai neaktīvs partijas biedrs, varētu būt diezgan diskutabls jautājums. Turpretim biedru naudas maksāšana vai nemaksāšana ir viegli izmērāms rādītājs, tāpēc biedru iedalījums pēc ABT- vai BBT-statusa ir pamatots, kam nevajadzētu izsaukt jelkādas domstarpības vai neizpratni. Partijas kopsapulcei ir svarīgi noteikt un apstiprināt biedra naudas minimālo likmi konkrētajā atskaites periodā

BBT-biedrus nevajadzētu atstumt no partijas regulārā darba un atsevišķiem pasākumiem. Ja partijas biedrs nav samaksājis minimāli noteikto biedra naudas maksu (1 Ls/mēnesī) par pēdējiem 12 mēnešiem (12 Ls) pirms kāda pasākuma, piem., līdz Kopsapulces datumam, piem., 31.03.2012, tad viņš šajā sapulcē var piedalīties, bet vienīgi bez balsstiesībām. BBT-statuss saglabājas pat tanī gadījumā, ja biedrs ir iemaksājis zināmu summu, bet tā ir mazāka par minimāli noteikto atskaites periodam (piem., iemaksāti 11 Ls, ja minimāli noteiktā summa ir 12 Ls).

ZRP ir jauna partija, tāpēc tās pirmais pastāvēšanas gads ir īpašs, kad tiek izstrādāta partijas normatīvā bāze. Tā kā 31.03.2012 Kopsapulces gadījumā vēl nebija pagājuši 12 mēneši kopš partijas dibināšanas, tad būtu jārēķina pilno mēnešu skaits (30 dienas) kopš datuma, kad biedrs uzņemts partijas biedru rindās, līdz pasākuma datumam. Piem., ja uzņemšanas datums ir 25.10.2011, tad dienu skaits starp 31.03.2012 un 25.10.2011 datumiem ir 158 dienas, kas nozīmē 5 pilnus mēnešus. Šāds laika periods biedra naudas maksāšanas nozīmē sastāda kopsummā 5 Ls no minimālās biedra naudas iemaksas gada laikā 12 Ls.

Kopsapulcēs, sanāksmēs un sēdēs, kas tiek rīkotas partijas organizācijas institūcijās (Valde, Revīzijas komisija, Ētikas komisija, Reģionu nodaļu valdes, partijas nozaru komisijas, u.c.) bez jau aktīvajām balsstiesībām BBT-biedri zaudē arī savas pasīvās vēlēšanas tiesības tikt ievēlētiem šo partijas institūciju vadībā, vai par to locekļiem. Tādējādi BBT-biedri zaudē gan aktīvās, gan pasīvās vēlēšanu tiesības neapmierinošas finansiālās disciplīnas dēļ.

Katrai partijai ir svarīgs liels biedru skaits un vēl jo lielāks atbalstītāju skaits, kas liecina par tās sociālo stiprumu un nozīmīgumu. Tāpēc nevajadzētu steigties ar BBT kategorijas formālo partijas biedru izslēgšanu no partijas biedru rindām par biedru naudas nemaksāšanu. Ja vien BBT-biedriem nav citu rupju statūtu punktu pārkāpumi, kas klaji un publiski diskreditē partijas tēlu sabiedrības acīs, tad viņu biedru statusu vajadzētu saglabāt. Daudz svarīgāk par pārsteidzīgu izslēgšanu ir saglabāt BBT-biedrus partijas formālo biedru rindās, cenšoties viņus ieinteresēt aktīvākā partijas darbā un dodot viņiem iespēju izpausties kā ideju ģeneratoriem, kā dažādu pasākumu dalībniekiem un pat organizatoriem.

Vēl vairāk, BBT-biedriem dot iespēju jebkurā brīdī (datumā) pārtraukt savu BBT-biedra statusu, iemaksājot noteikto minimālo biedra naudas summu 12 mēnešu apjomā plus kavējuma naudu 20% apjomā (12 Ls + 2,40 Ls = 14,40 Ls) un tādējādi atgriežot sev ABT-biedra statusu. Viegli saprotams, ja biedra naudas iemaksas neturpinās, tad pēc 30 dienām atjaunotais ABT-biedrs diemžēl automātiski noslīd atpakaļ BBT-kategorijā. Sedzot dažu mēnešu biedra naudas iemaksu, lai atkal atjaunotu ABT-statusu, atkal jārēķinās ar kavējuma naudas uzrēķinu papildus minimālajam biedra naudas iemaksas parādam.

Ja biedra nauda tiek maksāta pa mēnešiem, tad iemaksas ir jāizdara līdz katra mēneša 20-jam datumam. Pretējā gadījumā iestājas biedra naudas iemaksas kavējums. Lai veicinātu savlaicīgu biedra naudas iemaksu par visu kalendāro gadu, tiek noteikta vienkārša diskonta un kavējuma naudas uzrēķina tarifu plāns. Biedra naudas iemaksas ļoti savlaicīgi jau atskaites perioda sākumā nodrošina partijas darba stabilu plānošanu un funkcionēšanu. Piem., biedra naudas iemaksas visa kalendārā gada apjomā dod biedram tiesības uz diskontu 1/12-daļas apmērā no minimālās biedra naudas summas, vai, pretējā gadījumā, iekavētai biedra naudas summai par kārtējo atskaites periodu tiek izdarīts uzrēķins 1/12-daļas apmērā no minimālās biedra naudas summas. Pavisam tiek rekomendēti biedra naudas iemaksas 4 tarifu plāni A-B-C-D-E, sadalīti pa atskaites perioda ceturkšņiem.

Tarifa plāns-A: Ja ABT-biedrs veic biedra naudas iemaksu par visu atskaites periodu (parasti kalendāro gadu vai 12 mēneši) tā paša gada I-ceturksnī, tad biedram ir tiesības uz diskontu 1/12-daļas apmērā no nominālās iemaksas. Ja nominālā iemaksa par atskaites periodu ir 12 Ls, tad ABT-biedrs iemaksā 11 Ls.

Tarifa plāns-B: Ja biedra naudas iemaksa par visu atskaites periodu tiek veikta II-ceturksnī, tad tiek samaksāta nomināli noteiktā biedra naudas summa (tarifa plāns-B). Ja nominālā iemaksa par atskaites periodu ir 12 Ls, tad ABT-biedrs iemaksā 12 Ls.

Tarifa plāns-C: Ja biedra naudas iemaksa par visu atskaites periodu tiek veikta III-ceturksnī, tad tiek samaksāta nomināli noteiktā biedra naudas summa plus uzrēķins 10% apmērā par iekavētajiem pirmā pusgada 6 mēnešiem. Piem., ja minimālais biedra naudas apmērs par 12 mēnešiem ir 12 Ls, kas tiek iemaksāti augusta mēnesī, tad par pirmā pusgada 6 mēnešiem tiek izdarīts uzrēķins 6 Ls x 10%=0,60 Ls, kopā iemaksājot 12,60 Ls.

Tarifa plāns-D: Ja biedra naudas iemaksa par visu atskaites periodu tiek veikta IV-ceturksnī, tad tiek samaksāta nomināli noteiktā biedra naudas summa plus uzrēķins 15% apmērā par iekavētajiem 9 mēnešiem. Piem., ja minimālais biedra naudas apmērs par 12 mēnešiem ir 12 Ls, kas tiek iemaksāti decembra mēnesī, tad par iepriekšējo 3 ceturkšņu 9 mēnešiem tiek izdarīts uzrēķins 9 Ls x 15%=1,35 Ls, kopā iemaksājot 13,35 Ls.

Tarifa plāns-E: Ja biedra naudas iemaksa netiek nokārtota kārtējā atskaites periodā, bet pāriet uz nākamo atskaites periodu, tad tiek samaksāta nomināli noteiktā biedra naudas summa plus uzrēķins 20% apmērā par iekavētajiem iepriekšējā perioda 12 mēnešiem. Piem., ja minimālais biedra naudas apmērs par iepriekšējā perioda 12 mēnešiem ir bijis 12 Ls, kas tiek iemaksāti nākamajā atskaites periodā, tad par iepriekšējā perioda 12 mēnešiem tiek izdarīts uzrēķins 12 Ls x 20%=2,40 Ls, kopā iemaksājot 14,40 Ls.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Piezīme. Tikai šī emuāra dalībnieks var publicēt komentārus.